ספריית סרטונים

עד כמה הסכם בע"פ תקף מבחינה משפטית? רבים מתלבטים בשאלה זו. הסכם בע"פ יהיה תקף אם ימלא אחרי מה שמכונה בעגה המשפטית "גמירת הדעת" ו"מסויימות".  כלומר, שלצדדים הייתה כוונה ליצור התקשרות משפטית מחייבת ושההסכמה תהיה ברורה ומפורטת. למעט מקרים חריגים, הסכמה בעל-פה העונה לדרישות הבסיסיות הללו כמוה כחוזה מחייב לכל דבר והצדדים להסכם זה יידרשו לכבד את התחייבויותיהם.


אחת הסיבות העיקריות לעיכוב סחורות מיובאות במכס היא החשש להפרת זכויות קניין רוחני, כשלרוב מדובר במוצרים מזוייפים שמפרים סימן מסחר. למכס יש סמכות לעכב מוצרים חשודים אם התקבלה תלונה מבעל הסימן, וגם אם לא התקבלה, אם התעורר חשש שמדובר בסחורה מזוייפת. אך למכס עצמו אין את הכלים לקבוע אם באמת מדובר בסחורה מזוייפת, ולכן הוא פונה לבעל הזכות שיבחן את המוצרים ויקבע אם מדובר בזיוף.


מבחינה משפטית, עסקה המתבצעת באינטרנט באופן מקוון תיחשב כחוזה משפטי לכל דבר, למרות שנכרתה רק בלחיצה על מקש ה"אנטר" ומבלי שהצדדים נפגשו וחתמו על החוזה, כמקובל בכריתת חוזה רגיל. עם זאת, תוקפו של החוזה יהיה מותנה בדרישות דיני החוזים המקובלים, הכוללות, בין היתר, את קיומן של  "הצעה", "קיבול", "מסויימות" (שפירושה הגדרת מדוייקת של הממכר), "גמירות הדעת" (שפירושה כוונה סופית וברורה להתקשר בחוזה מחייב), ועוד.

 


לא מעט יזמים בתחילת דרכם בוחרים לוותר על הסכם מייסדים כשהם מקימים חברה בע"מ, בפרט אם מדובר במערכת יחסים מבוססת אמון כמו עם חבר טוב או קרוב משפחה. למרות הרצון הטוב והאמון ההדדי יחסי הכוחות עלולים להשתנות. עובדה היא שמחלוקות וסכסוכים משפטיים הם דבר נפוץ מאוד, במיוחד בחברות צעירות. הסכם מייסדים טוב יכול לעזור למנוע, למתן ואפילו לפתור את אותם הסכסוכים, ובמקרים מסויימים אפילו להציל את המיזם. 


אם אתם מעוניינים להשקיע בעסק קיים, יש כמה צעדים שעליהם אתם לא יכולים לוותר עליהם. למשל, ליווי משפטי וחשבונאי, בדיקת נאותות ברמה סבירה וקבלת מידע עסקי על העסק ועל האנשים אשר מנהלים אותו. במידה וקיים לחברה קניין רוחני (כלומר פטנטים, זכויות יוצרים, סימני מסחר, מדגמים וכו'), מומלץ מאוד לפנות לעורכי פטנטים על מנת לקבל חוות-דעת בנוגע לחוזק הקניין הרוחני של החברה. בדרך זו גם ניתן ללמוד על השוק ועל המתחרים השונים.


דומיין, או בעברית "שם מתחם", הוא הכתובת הייחודית של אתר אינטרנט. סימן מסחר הוא סימן דו-מימדי או תלת-מימדי, שנועד לסמן מוצרים או שירותים, והוא יכול להיות מורכב מאותיות, איור, סמלים גרפיים או שילוב של השלושה. רכישת דומיין לא שקולה לרישום סימן מסחר, ורישום סימן מסחר לא שקול לרכישת דומיין. לכן, מומלץ מאוד לבצע בדיקה, לפני רכישת הדומיין, אם קיימים סימני מסחר זהים או דומים מאוד. על אותו משקל, לפני שמתחילים במלאכת המיתוג ורישום סימן המסחר, מומלץ לבצע בדיקה בנוגע לזמינות הדומיין הרצוי.


אם יש לכם רעיון מדהים ואתם רוצים לצאת לדרך עסקית חדשה, כדאי מאוד שתבינו מה באמת יש לכם ביד. כמעט תמיד מומלץ להתחיל עם הסכם סודיות, שמטרתו היא להגן על הרעיון והמידע שאתם מוסרים לאנשים שונים איתם אתם מתייעצים. במידה ואתם רוצים לרתום אנשים נוספים לרעיון, אל תסתפקו בהסכמות חבריות בע"פ. זִכרו שלהתחייבויות שאתם יוצרים, גם בשלבים מוקדמים, תהיה השלכה משמעותית על המיזם בהמשך הדרך. 


חברה בע"מ היא ישות משפטית נפרדת מבעליה ואלה פטורים מאחריות אישית לחובותיה. לכן, כשחברה נקלעת לקשיים נושיה הרגילים יפסידו את כספם, בעוד בעלי החברה יסתתרו מאחורי חומת הגנה בצורה (הקרויה "מסך ההתאגדות") הניצבת בינם לבין חובות החברה. החוק מאפשר במקרים מיוחדים להרים את מסך התאגדות של החברה, שפירושו הטלת אחריות אישית על בעליה לכיסוי חובותיה, בתנאי שהנושה הרגיל יוכיח לבית המשפט שבעלי החברה ניהלו אותה בדרך בלתי הוגנת.


עמוד 1 מתוך 2

הצטרפו אלינו בפייסבוק

צרו קשר